Co trzeba wiedzieć o okularach przeciwsłonecznych?

Jak wiadomo, okulary przeciwsłoneczne nie są akcesoriami, które mają spełniać przede wszystkim funkcję elementu stroju, czyli szeroko rozumianą funkcję estetyczną. Jest to integralny, bardzo istotny element ochrony naszego zdrowia, a konkretnie naszych oczu. Niestety, świadomość tego faktu nadal jest w Polsce dość niewielka w porównaniu chociażby z wyżej rozwiniętymi krajami Europy Zachodniej. 

Przed czym chronią nas okulary przeciwsłoneczne?

Jak wiadomo, okulary przeciwsłoneczne nie są akcesoriami, które mają spełniać przede wszystkim funkcję elementu stroju, czyli szeroko rozumianą funkcję estetyczną
Autor zdjęcia: Chris JL

Przede wszystkim, należy sobie uświadomić, że słońce, jako takie jest czynnikiem silnie rakotwórczym (więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czynnik_rakotwórczy). O ile większość polskiego społeczeństwa ma już świadomość tego, w jaki sposób nieodpowiedzialna ekspozycja na promienie słoneczne może wpływać na nasza skórę, o tyle temat ich wpływu na nasze oczy nadal jest raczej nieznany szerszej publiczności. Tymczasem ludzkie oko jest jeszcze bardziej podatne na szkodliwe działanie promieni UV, niż skóra. I właśnie po to istnieją okulary przeciwsłoneczne, wyposażone w odpowiednie filtry, które zatrzymują szkodliwe promienie UV oraz UVB, chroniąc tym samym nasze oczy przed działaniem ostrego, letniego słońca.

Nie wszystko złoto, co się świeci

Niestety, trzeba pamiętać o tym, że kupując okulary przeciwsłoneczne możemy natknąć się na różnego rodzaju pułapki. Przede wszystkim, więc, powinniśmy omijać szerokim łukiem wszelkiego rodzaju stragany oraz stoiska, na których sprzedaje się przyciemniane okulary za 20, 30 albo 40 złotych. Większym zagrożeniem są jednak te miejsca, w których możemy dokonać zakupu okularów, które rzekomo są wyposażone w niezbędne filtry tyle, że ze względu na różne czynniki nieco bardziej przenikliwy klient może słusznie powątpiewać w wiarygodność tych zapewnień. Dlatego też, jedynym miejscem, w jakim należy kupować tego rodzaju akcesoria, jest dobry, renomowany i markowy okulary przeciwsłoneczne sklep (więcej: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html). Jedynie korzystając z rozwiązań pewnych i renomowanych możemy mieć pewność, że to, za co płacimy, będzie cechować się odpowiednimi standardami.