Na co zwrócić uwagę kupując okulary słoneczne?

Okulary słoneczne (takie jak te chociażby: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html) chronią rogówkę, spojówkę, powieki oraz wewnętrzne warstwy oka, czyli soczewkę i siatkówkę. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy posiadają stosowny atest. Brak odpowiednich filtrów prowadzić może bowiem nawet do uszkodzenia wzroku. Dlatego też lepiej odpuścić sobie zakupy na bazarkach i wybrać się do optyka.

Filtr UV

Okulary słoneczne chronią rogówkę, spojówkę, powieki oraz wewnętrzne warstwy oka, czyli soczewkę i siatkówkę
Autor zdjęcia: ⌡K

Filtr UV jest niezbędny w przypadku okularów słonecznych. Chroni on wrażliwą tęczówkę przed promieniowaniem UVA i UVB. Brak odpowiedniego zabezpieczenia podczas przebywania na słońcu prowadzić może nawet do zapalenia spojówki czy rogówki (więcejhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Zapalenie_spojówek), a także oparzenia plamki prowadzącego nawet do ślepoty. Konsekwencje nie muszą być odczuwalne od razu. W ekstremalnych przypadkach może dojść do zaćmy, starczego zwyrodnienia plamki AMD oraz nowotworu wewnątrzgałkowego (czerniaka).

Przed zakupem należy wybrać odpowiednią kategorię filtra UV w zależności od swoich preferencji. Jeśli okulary noszone będą w pochmurne dni i przy słabym oświetleniu to powinien wystarczyć filtr 1 lub 2. Natomiast gdy służyć one mają przede wszystkim do prowadzenia samochodu itd. to lepiej postawić na kategorię 3. Z kolei kategoria 4 przeznaczona jest dla osób, które w okularach mają zamiar chodzić pod górach czy spędzić urlop nad morzem.

Ważną kwestią jest również filtr polaryzacyjny, zwany niekiedy polaryzacją. To dodatkowe uszlachetnienie soczewki, które w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania okularów słonecznych. Modele z filtrem tego typu niwelują światło odbite od bardzo jasnych powierzchni np. śniegu, wody. Jest to szczególnie istotne w przypadku kierowców. Na końcu trzeba też sprawdzić atest soczewki. Podstawowe normy to EN 166:2001, CE, 89/686/EWG EN 1836+A1:2009 ISO 9001:2000