Okulary słoneczne: podstawowe informacje

Niestety, nadal pokutuje wiele mitów odnośnie zastosowania i funkcji, jaką mają spełniać okulary przeciwsłoneczne. Jak pokazują różnego rodzaju badania, przeprowadzane przez różne stowarzyszenia i instytuty okulistyczne, poziom świadomości polskiego społeczeństwa, jeśli chodzi o ochronę oczu oraz profilaktykę szeroko rozumianych chorób narządu wzroku nadal jest niski, co przejawia się w wielu różnych sferach, między innymi w kwestii obiegowych przeświadczeń na temat okularów przeciwsłonecznych.

Do czego służą okulary przeciwsłoneczne?

Jak sama nazwa wskazuje, okulary przeciwsłoneczne mają chronić nasze oczy przed słońcem
Autor zdjęcia: FANTASTIC VINTAGE

Jak sama nazwa wskazuje, okulary przeciwsłoneczne mają chronić nasze oczy przed słońcem. Jednak, wbrew obiegowej opinii, samo wytwarzanie cienia nie stanowi jakiejkolwiek ochrony, a wręcz przeciwnie: w ten sposób tanie, nieposiadające filtrów okulary hamują działanie naturalnych mechanizmów ochronnych oczu, które polegają na automatycznym zwężaniu się źrenic pod wpływem ostrego światła, dzięki czemu do wnętrza gałek ocznych dociera mniej szkodliwego promieniowana UV. Tymczasem zwykłe oklulary przeciwłosneczne, jakie można nabyć chociażby na nadmorskich bazarach za kwoty rzędu 20 czy 30 złotych, ocieniając nasze oczy a jednocześnie nie filtrując promieniowania ultrafioletowego, sprawiają, że źrenice ulegają rozszerzeniu i przyjmują o wiele więcej promieni UV, niż gdybyśmy w ogóle nie mieli na sobie jakichkolwiek okularów.

Na co należy uważać

Niestety, istnieje wiele miejsc, w których możemy kupić okulary słoneczne rzekomo posiadające odpowiednie filtry tyle, że informacji na ten temat nie sposób zweryfikować a podejrzanie niska cena sugeruje naszemu zdrowemu rozsądkowi, że mamy do czynienia z jakąś manipulacją. Dlatego też, jeśli chcemy skutecznie chronić nasze oczy, powinniśmy decydować się tylko i wyłącznie na takie rozwiązania, jak dobry, renomowany okulary przeciwsłoneczne sklep. Tylko, bowiem w takim wypadku możemy mieć jakąś rzeczywistą gwarancję, że towar, jaki kupujemy, będzie odpowiednio spełniać swoją funkcję w zakresie ochrony naszych oczu.